Solární ohřev vody

Jaké benefity přináší solární ohřev vody pro rodinné domy?

Získat teplou vodu po většinu roku zadarmo, a ještě neřešit stavební povolení. Známe všechny benefity solárního ohřevu vody pro rodinné domy.

Na jakém principu funguje solární ohřev vody?

Solární ohřev vody funguje na zcela jednoduchém principu. Základem je černá deska, ve které je spirálovitě vedené potrubí s kapalinou, ohřívající se o černou desku. Kapalina v solárním panelu cirkuluje v jednom okruhu a v jednom místě je ochlazována vodou, která se tak ohřívá.

Solární kolektory jsou oproti fotovoltaickým panelům mnohem účinnější, protože se v nich neodehrává složitá přeměna energie, ale jde o jednoduché předávání tepla. Nejvyšší účinnost mají solární panely při instalaci ve sklonu 45–50°.

Jaká je cena instalace pro solární ohřev vody?

Cena za solární ohřev vody záleží na velikosti systému. Solární systém se skládá z příslušenství k montáži, solárního panelu, zásobníku na teplou vodu, čerpadla, expanzní nádoby a potrubí. Pro čtyřčlennou domácnost se nejčastěji používá velikost kolektorů od 4 do 6 m² a velikost zásobníku 250–400 l. Před instalací solárního panelu je nutné brát v potaz preference rodiny. Zda se raději sprchuje, nebo dává přednost horkým koupelím ve vaně. Podle velikosti celého systému se cena i s montáží pohybuje v rozmezí 90–150 tisíc.

Kolik se dá uspořit se solárním systémem?

Dobře navržený solární systém uspoří až 70% nákladů. V letních měsících je jeho úspora až 100%. Jak systém funguje v létě? Solární systém spočívá v akumulaci tepla, kdy je solární zásobník přes den nabíjen teplonosnou kapalinou ze solárních panelů. Čidlo ve spodní části zásobníku dává impuls čerpadlu, a tak dochází ke spínání čerpadla a přenosu kapaliny do okamžiku, než je v zásobníku požadovaný stupeň teploty vody.

Na podzim a v zimě slouží solární systém pro předehřev vody. Tím také dochází ke značným úsporám. Už předehřátý zásobník se snadněji dohřeje alternativním zdrojem, kterým může být například plynový kotel, elektřina, tepelné čerpadlo nebo kotel na tuhá paliva.

Jaká je výše dotace od státu?

Druh zařízeníMax. výše dotace (Kč)
Solární termický systém na přípravu teplé vody35 000
Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění50 000
Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem35 000