Fotovoltaika

Z důvodu vysokých cen za elektřinu vzali Češi fotovoltaiku útokem!

Vysoké ceny elektřiny, časté výpadky proudu a závislost na distribuci. Toho už mají Češi opravdu dost, a tak vzali fotovoltaiku útokem. Na poptávku má vliv i vysoká státní dotace!

Fotovoltaika zažívá v Čechách obrovský boom

V posledních letech se ve světě stále častěji debatuje o negativním dopadu při výrobě elektřiny na životní prostředí a celou naši planetu. A nejsou to jen pouhé prognózy. Výroba elektřiny je stále dražší. A jaký dopad to má na domácnosti? Neustálé narůstání cen za energie, závislost na distribuci a výpadky proudu v době, kdy to nejméně potřebujeme. Není divu, že lidé si řekli dost! Každý majitel nemovitosti přemýšlí, jak co nejlépe ušetřit. A co se jeví jako nejlepší investice? Fotovoltaická elektrárna. Ta je dnes schopna vyrobit tolik energie, aby 100% pokryla denní spotřebu domácnosti.

Instalace fotovoltaických panelů rapidně roste

Podle Solární asociace v ČR domácnosti už loni trhaly rekordy v pořízení fotovoltaiky a tento trend pokračuje i letos. Jen za první pololetí roku 2022 bylo instalováno více fotovoltaických panelů než za celý předešlý rok. A investoři nejsou jen majitelé nemovitostí. Do fotovoltaiky investují také developerské společnosti.

Proč je fotovoltaika tak žádaná?

FVE elektrárny patří do kategorie obnovitelných zdrojů. Využívají nevyčerpatelný zdroj, tedy sluneční záření. A při výrobě elektřiny se nevytváří žádné emise. FVE nemá žádný vliv na změnu klimatu.

Kdo fotovoltaiku kupuje a jak lze získat dotaci?

O fotovoltaiku mají enormní zájem majitelé nemovitostí, kteří hledají způsob, jak přinést domů komfortnější bydlení a chtějí být zároveň šetrní k životnímu prostředí. Pořízení fotovoltaiky je však finančně náročné, ale počáteční investici sníží státní dotace. Celková výše podpory na jednu žádost je omezena na maximálně 50% celkových přímých realizačních výdajů.

Maximální výše podpory na jeden rodinný dům je 200 000 Kč. Objekt by ale měl být využívaný pro celoroční bydlení a alespoň 1 jakákoliv osoba v něm musí mít trvalý pobyt, a to nejméně od doby 2 let před zažádáním o dotaci.

Fotovoltaiku je dobré kombinovat s tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo zajistí celoročně příjemný tepelný komfort. I na něj lze získat dotaci z programu Kotlíková dotace a Nová Zelená úsporám. Čerpání ve výši až 180 000 korun je zaměřeno na důchodce a nízkopříjmové domácnosti. Ostatní čerpají dotaci z programu Nová Zelená úsporám, kde můžete získat až 140 000 Kč zpět.