Fotovoltaika

Jakou dotaci lze získat na fotovoltaickou elektrárnu

Na fotovoltaickou elektrárnu je možné čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Na jaký typ fotovoltaiky dotaci získáte a kolik z programu můžete dostat?

Fotovoltaika se v dnešní době díky dotaci vyplatí každému

Elektřina neustále raketově roste a rozhodně nemůžeme očekávat, že současné ceny elektřiny se dál nebudou vyvíjet směrem nahoru. Naopak. Zdražování je plánované i v dalším roce a tak nezbývá nic jiného, než sáhnout hlouběji do kapsy, nebo začít přemýšlet o alternativních způsobech. Majitelé rodinných domů mohou zvážit koupi solární elektrárny. Na její pořízení získáte dotaci, kterou si dnes rozebereme.

Proč začít uvažovat o solární elektrárně?

Solární elektrárna sice není určena k tomu, aby se s ní dalo vytápět, nicméně přinese výraznou úsporu domácnostem v rámci pokrytí vlastní spotřeby. Realizace solární elektrárny může být z počátku finančně náročná, ale na druhou stranu jste naprosto soběstační a na spotřebě energie výrazně ušetříte. S vyřízením dotace se počáteční investice sníží až o polovinu a návratnost se urychlí až o 7 let. V praxi, kdy je růst cen za energie tak raketový, víme, že je návratnost dokonce už za 5-6 let. A v neposlední řadě se také budete podílet na zlepšení životního prostředí, protože snížíte emise.

Kdo získá dotace na solární panely

U tohoto druhu dotace se vůbec neřeší, kolik vyděláte peněz. Podstatné je, že jste vlastníkem domu, popř. stavebník nebo nabyvatel rodinného domu, ve kterém má být fotovoltaika instalována. Další podmínkou je, že nesmíte mít v systému Nové zelené úsporám žádnou jinou žádost o vyplacení podpory. Vždy navíc musí jít pouze o novou fotovoltaickou elektrárnu. Dotaci lze také získat na rekreační objekt. Podmínkou je, že objekt užíváte k trvalému bydlení. To prokážete trvalým pobytem, registrem obyvatel nebo potvrzení obce o evidenci trvalého pobytu v objektu.

Kolik lze získat z dotace na fotovoltaickou elektrárnu?

Nejvyšší podpora na jeden rodinný dům činí 200 000 korun. To se netýká Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, kde můžete získat až 220 000 Kč. V obou případech jsou však limity omezeny ještě realizačními výdaji, ze kterých nedostanete více jak 50 %, s dotačními bonusy více jak 60 %.

Výše podpory na fotovoltaiku

Za každý 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp10 000 Kč
Za každou 1 kWh elektrického akumulačního systému s bateriemi na bázi lithia10 000 Kč
Elektrárna min. o výkonu 2 kWp40 000 Kč
Elektrárna min. o výkonu 2 kWp s hybridním střídačem60 000 Kč
Elektrárna min. o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla100 000 Kč

Jak požádat o dotaci?

Dotaci podáte elektronicky, a to prostřednictvím Agendového informačního systému. K tomu budete potřebovat elektronickou identitu. K podání a řešení však můžete zmocnit jinou osobu. Výhodou je, že řada firem, které fotovoltaické systémy instalují, tuto službu za příplatek nabízí.