Fotovoltaika

Kolik ušetříte díky fotovoltaice?

Cena elektřiny citelně roste a tak stále více domácností uvažuje nad pořízením domácí fotovoltaické elektrárny. Kolik přesně lze díky solárním panelům ušetřit?

Růst ceny elektřiny má rozhodující vliv na pořízení domácí fotovoltaiky

Cena elektřiny za poslední dva roky nepřetržitě rostla. Mnoho domácností proto přemýšlí nad pořízením domácí fotovoltaické elektrárny, díky které je možné snížit spotřebu elektřiny na minimum. Výhodou fotovoltaiky jako takové je, že cena za její pořízení každoročně klesá. A vlivem neustálého vývoje, její účinnost stále roste. Proto se pořízení solární elektrárny nyní vyplatí víc, než kdy předtím.

Kolik je možné s fotovoltaikou ušetřit?

To záleží na mnoha faktorech. Výše úspor se mění podle toho, pro jaký systém fotovoltaiky se rozhodnete. Možností je celá řada. Na trhu je k dispozici solární elektrárna s baterií, tepelným čerpadlem či akumulací vody. Mezi další důležité faktory, které je nutné při úspoře brát v úvahu, je výše vaší spotřeby, výše ceny za elektřinu a výhodnost vašich současných zařízení. Například při vytápění nemovitosti elektrokotlem, ušetříte díky správně navržené elektrárně až 60% nákladů. Konkrétní výše úspor se lépe počítá na základě energetického posudku.

Kdy se začne vracet investice zpět?

Vaše investice se vám začne vracet hned po zapojení solárních panelů. Soláry v našem podnebí vyrobí nejvíce elektřiny v rozmezí od dubna do září. V ostatních měsících je díky kratším dnům a nižšímu slunečnímu svitu výroba elektřiny nižší. Záleží opět na velikosti solární elektrárny a na velikosti baterií. Některé domácnosti si se svou fotovoltaikou díky spotřebě elektrické energie mohou vystačit téměř po celý rok.

Cena solárních panelů každoročně klesá

Účinnost moderních panelů je rok od roku vyšší. Vývoj technologií jde kupředu, proto se větší výkon vtěsná do menšího panelu. Nebo dokonce do solárních střešních tašek, na kterých byste na první pohled nepoznali, že vyrábí elektřinu. Pořizovací cena má přitom klesající trend.

Jak velkou fotovoltaiku vybrat na rodinný dům?

Pro malý rodinný dům doporučujeme pořídit elektrárnu o výkonu 2,5 kWp, která každoročně vyrobí 2 500 kWh elektřiny. Cenově se takto velká fotovoltaická elektrárna pohybuje kolem 120 tisíc korun a je to řešení bez akumulace. Pokud se rozhodnete pro fotovoltaiku s bateriovým systémem, stejně velká elektrárna vás vyjde kolem 200 tisíc korun. Na druhou stranu si svou vlastnoručně vyrobenou elektřinu budete využívat mnohem efektivněji a tak nevychází investice vůbec špatně.

Kolik korun ročně ušetříme s fotovoltaikou?

Kolik ušetříte každý rok se svou domácí solární elektrárnou, si spočítáte podle toho, kolik platíte za jednu kilowatthodinu elektřiny nyní. České domácnosti odebírají elektřinu v tarifu D02d. Průměrná cena elektřiny v tomto tarifu je kolem 5 Kč. Myslet však musíme na to, že elektřina neustále roste, proto je průměrná cena dost pohyblivá. Přesnou cenu si najdete v aktuálním ceníku elektřiny u svého dodavatele. O něco levněji pak vyjdou tarify pro odběr elektřiny na vytápění a ohřev vody.

Při výběru fotovoltaické elektrárny se můžete rozhodovat mezi řešením:

  • on-⁠grid (s připojením k síti)
  • off-grid (bez připojení k síti)
  • hybridním (s připojením k síti a zároveň vlastním akumulátorem)

Pokud uvažujete nad investicí do fotovoltaické elektrárny, určitě doporučujeme, pořídit si systém s bateriovým úložištěm. Sice jde o nákladnější investici, ale můžete na ni získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. O tu můžete žádat také na on-⁠grid řešení. Na systém off-⁠grid, neboli ostrovní elektrárnu, se dotace bohužel nevztahují.

Příklady doby návratnosti domácích solárních elektráren


malý důmstřední důmvelký dům
výkon fotovoltaiky2,52 kWp3,47 kWp5,04 kWp
roční výroba2500 – 3000 kWh3400 – 3700 kWh4800 – 5300 kWh
úspora na elektřině za rokaž 14 250 Kčaž 17 575 Kčaž 25 175 Kč
akumulaceneanoano
cena145 000 Kč265 000 Kč455 000 Kč
státní dotace60 000 Kč105 000 Kč155 000 Kč
cena po odečtení dotace85 000 Kč160 000 Kč300 000 Kč
návratnost (s dotací)6 let9 let12 let
Dotace zkrátí návratnost vaší investice až na polovinu. Obecně můžeme říci, že se návratnost investice do fotovoltaiky pohybuje v rozmezí 8-12 lety. Pro návratnost investice je rozhodující, kolik elektřiny systém zvládne vyrobit. Čím je sluneční svit intenzivnější, tím více elektřiny panely vyprodukují. V Čechách se i bez dotace investice vrátí do 10 let, přitom životnost panelů je více jak 30 let.