Tepelná čerpadla

Jaké tepelné čerpadlo vybrat pro rodinný dům

Rozhodli jste se pro úsporné a efektivní řešení vytápění svého rodinného domu pomocí tepelného čerpadla? Představíme vám všechny druhy tepelných čerpadel a jejich (ne)výhody.

Pořiďte si pro svůj dům nezávislé, ekologické a úsporné tepelné čerpadlo

Už při výstavbách rodinných domů je jednou z priorit správný výběr systému pro vytápění. Rozhodnutí totiž přímo ovlivňuje požadavek na potřebu energie v domě. Už od roku 2020 je povinné stavět domy tak, aby splňovaly energetickou třídu A – mimořádně úsporná a B – úsporná. Jde o budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Jedním z řešení pro tyto kategorie je použití tepelného čerpadla, které zvládne i ohřev TUV.

Tepelné čerpadlo však doporučujeme i při rekonstrukci a výměně zdroje tepla. Vstupní náklady jsou vyšší, ale počáteční investice s dá snížit až o 60% díky státním dotacím. A jak tedy vybrat tepelné čerpadlo pro rodinný dům?

Typy tepelných čerpadel vhodných pro dům

Tepelné čerpadlo vzduch/voda – jde o nejoblíbenější typ u nás. Instalace je nenáročná, cena přijatelná, provozní náklady nízké a účinnost vysoká. O efektivním provozu tohoto typu čerpadla je možné hovořit, pokud vnější teplota neklesne pod -15 °C.

Tepelné čerpadlo země/voda – čerpá teplo z půdy prostřednictvím plošných zemních kolektorů nebo hlubinných zemních vrtů. Instalace probíhá v nezámrzné hloubce dle konkrétní zeměpisné oblasti. Vrty mívají hloubku kolem 150 m. Jejich účinnost je velmi vysoká, provozní náklady nízké.

Tepelná čerpadla voda/voda – se používají nejméně. Teplo čerpají z vodního zdroje, kterým je buď řeka, nebo podzemní voda – což jsou v porovnání se vzduchem a půdou nejméně dostupné zdroje energie. Tyto čerpadla patří k vysoce účinným a mají nízké provozní náklady, zároveň je však třeba počítat s vyššími náklady na servis spojený s údržbou čerpadel.

Jak velký prostor potřebují tepelná čerpadla?

Vnitřní jednotky jsou designové, kompaktní, tudíž nenáročné na prostor. Je ale nutné zvážit vnější dispozice domu. U čerpadla vzduch/voda v provedení venkovní monoblok venku, se čerpadlo nachází uvnitř a s vnějším prostředím ho spojuje potrubí, umístěné v obvodové zdi domu.

Čerpadlo země/voda vyžaduje pozemek s dostatečnou rozlohou na umístění kolektorů nebo realizaci vrtů. Je třeba také počítat s tím, že je nutné vyhnout se místům s kolektory u budoucích výkopových prací na pozemku (například stavba bazénu). Podobně na tom je čerpadlo voda/voda, odebírající teplo z podzemní vody. V blízkosti domu se vykopou dvě studny hluboké např. 12 metrů, přičemž by od sebe měly být vzdáleny alespoň 15 m.

Optimální tepelné čerpadlo pro váš dům

Tepelné čerpadlo je vhodný zdroj tepla u novostaveb i rekonstrukcí. Pro potřeby vaší domácnosti je nutné znát spotřebu energie. Posoudit výchozí stav by měli odborníci. Správný výběr je základem pro to, abyste si zajistili nejen tepelný a uživatelský komfort, ale také abyste mohli využívat plný potenciál tepelného čerpadla při co nejpříznivějších provozních nákladech.