Fotovoltaika

Jak probíhá instalace fotovoltaiky u rodinných domů?

Nechte si dobít baterky slunečními paprsky pro spotřebu vlastní elektřiny. Víme, co všechno vás čeká při instalaci solárních panelů u rodinného domu.

Užívejte si moc slunečních paprsků i jinak

Milujete sílu slunečních paprsků? Nechte se nabít pozitivní energií a své solární panely energií pro spotřebu vlastní elektřiny. Jako instalatéři fotovoltaiky do novostaveb a stávajících rodinných domů víme, co všechno vás čeká při jejím zapojení. Pokud uvažujete o pořízení domácí fotovoltaiky, čtěte pozorně:

Připevnění fotovoltaických panelů na střechu

Dříve, než se vůbec rozhodnete pro solární panely, k vám přijede specialista, který se podívá na stav, sklon a situování střechy vůči slunečnímu záření. Poté se vybere velikost fotovoltaiky pro vaše potřeby a může se začít s instalací.

Nejprve se na střechu připevní držáky pro FV panely. Konkrétní způsob montáže závisí na typu střechy. Pokud na ní máte střešní tašky, dočasně je vytáhneme a umístíme pod ně háky, které přišroubujeme do trámu. Jestliže máte střešní krytinu, jejíž díly se nedají snadno vyjmout (šindel, eternit, plech…),  montáž probíhá skrze ni.

U montáže konstrukce je důležité, aby střecha zůstala i nadále vodotěsná. K tomu používáme střešní tmel a speciální utěsňovací gumy kolem šroubu. Držáky pro fotovoltaické panely jsou vyrobeny z nerezového materiálu. Díky tomu má celá konstrukce životnost několika desítek let. Samotné fotovoltaické panely se instalují velmi jednoduše. Do připevněných držáků se zasunou.

Montáž střídače a jeho propojení s FV panely

Pro instalaci vnitřní části doporučujeme například technickou místnost, sklep či stávající kotelnu. Na stěnu se připevní střídač a další drobné příslušenství fotovoltaické elektrárny. Pokud si vyberete fotovoltaický systém s akumulací přebytků do baterie, pod střídač vám nainstalujeme bateriové články.

Propojení střídače s fotovoltaickými panely provádíme u taškové střechy dovnitř do nemovitosti pomocí větrací tašky. U ostatních typů střešních krytin vytvoříme otvor, který následně vodotěsně upravíme. Lze použít i komín, který se již nepoužívá. Komínovým průduchem provedeme kabely od panelů až do kotelny či technické místnosti.

Vnitřní rozvod elektrického vedení ukládáme buď do lišt, nebo husích krků.  Při této variantě je zásah do zdí minimální. Vytvoříme jen průchody mezi místnostmi a půdou. I tyto otvory samozřejmě dobře utěsníme. Jestliže jste si vybrali fotovoltaiku s akumulací do vody, bude dále potřeba propojit střídač se zásobníkem teplé užitkové vody, popřípadě s nádrží pro ohřev vody na vytápění, která je vybavena patronou.

Zapojení fotovoltaiky do sítě

FVE se nakonec napojí na vnitřní elektrorozvody. Výhodou je, že z venkovní elektroměrové skříně (tzv. antoníčka) není potřeba přivádět další kabel. Propojení fotovoltaiky s vaším domem totiž probíhá v hlavním domovním rozvaděči. Do něj vám namontujeme také další měřicí moduly (například pro wattrouter) nebo smartmetr (třeba pro hybridní systém s baterií).

Chcete investovat do fotovoltaiky a tepelného čerpadla?