Tepelná čerpadla

Jak čerpat dotaci na tepelné čerpadlo

Investice do tepelného čerpadla je finančně náročná, ale dá se získat zpět až 180 000 Kč dotací Nová Zelená úsporám. Kdy budete mít nárok a jak dotaci na tepelné čerpadlo vyřídit?

Pořídit si tepelné čerpadlo je finančně náročnou investicí, která se během několika let mnohonásobně vrátí. Vstupní náklady se dají chytře snížit díky dotacím, které lze na pořízení tepelného čerpadla získat. Není to však pouze tepelné čerpadlo, které vám sníží energetickou náročnost domu a ještě lze získat dotace. Ušetřit můžete také za fotovoltaiku, zateplení, apod.

Jaká dotace se vztahuje na tepelná čerpadla?

Dotaci na tepelné čerpadlo získáte z programů Kotlíková dotace a Nová Zelená úsporám. Z kotlíkových dotací můžete čerpat jako nízkopříjmová domácnost nebo důchodce až 180 000 Kč. Jestliže do této skupiny nespadáte, dotaci můžete čerpat z programu Nová Zelená úsporám a to až ve výši 140 000 Kč.

Kvalitnější ovzduší a zákaz starých kotlů do roku 2024?

Trend k lepšímu životnímu prostředí vládne světu a ani ten, kdo ekologii příliš neřeší, bude chtě nechtě do roku 2024 muset přejít na modernější kotel. Opatření se týká kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Tomu, kdo nařízení poruší, hrozí pokuta až 50 000 Kč.

Termín se blíží rychle a vzhledem k tomu, kolik množství domácností se bude muset novému zákonu přizpůsobit, není radno otálet, aby na vás vyšel požadovaný termín instalace modernějšího typu vytápění. Navíc ukončení dotačního programu je plánováno (zatím) na rok 2023.

Co dělat, když chcete požádat o dotaci na tepelné čerpadlo

Ze všeho nejdříve vyberte zařízení, které splňuje náročné podmínky na ekodesign. Dále zvažte, zda výměnu tepelného zdroje nespojit se zateplením, výměnou oken či instalací fotovoltaických panelů. Ušetříte tak více peněz i tepelné energie. Žádost do programu se odesílá online.

Do tří týdnů po podání elektronické žádosti se dozvíte, zda je žádost v pořádku nebo je něco potřeba doplnit. Tři týdny jsou potřeba na kontrolu doložení realizace projektu po skončení prací. Jakmile bude žádost schválena, bude do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace na účet. O dotace můžete žádat nejen před instalací zařízení nebo v jejím průběhu. Požádat si můžete i zpětně, stačí mít vše pěkně pohromadě.

Chcete investovat do fotovoltaiky a tepelného čerpadla?