Fotovoltaika

Co je potřeba vědět před instalací fotovoltaiky na střechu

Neustálé zdražování cen energií a ohledy na životní prostředí. Tyto faktory vedou stále více majitelů nemovitosti k nákupu fotovoltaiky. Jak probíhá její instalace?

Je fotovoltaika tou nejlepší investicí do budoucnosti?

Vysoké ceny elektřiny, nekonečné možnosti v napojení na další elektroniku, jako je bojler, tepelné čerpadlo, nabíječka na elektromobily. Možnost instalace téměř na kteroukoliv střechu a úspora tisíců korun ročně.

To jsou hlavní důvody, proč se stále více majitelů nemovitostí, přiklání k nákupu fotovoltaiky. Moderní systémy dokážou vyrobit elektřinu, kterou sami využijete a v letních měsících dokonce vyrobí i něco na víc. Buď na prodej, nebo do externí nabíječky, ze které v případě nedostatku energie můžete čerpat. Nespornou výhodou je také životnost fotovoltaiky. Výrobci udávají více jak 30 let, ale už nyní víme, že i první panely dokážou přečkat i silné kroupy, pády větví i velké poryvy větru. Jsou zkrátka “nerozbitné”. A navíc si můžete dnešní moderní FVE pořídit s velkou dotací.

Jak probíhá instalace fotovoltaiky?

FVE se nejčastěji instalují na střechy. Mohou to být rodinné domy, chaty, chalupy, stáje, garáže, ale také zastřešená parkovací stání nebo třeba pergoly. Moderní investoři volí fotovoltaické panely místo plotů, vidět jsou také na zastřešení bazénů.

Jak má vypadat střecha před instalací?

Střecha vhodná pro instalaci fotovoltaické elektrárny by měla mít sklon 10 – 40 stupňů. Ideální je otočení na jih nebo zhruba 10 stupňů k výhodu či 10 stupňů k západu. Na krytině střechy nezáleží. Důležitá je její nosnost a dobrý stav.

Jak začíná a končí instalace

Instalace začíná připevněním nerezových háků a usazením duralových profilů. Pak přichází napojení na vnitřní část elektrárny. Tam dochází k montáži měničů pro přeměnu stejnosměrného elektrického proudu vyrobeného FVE na proud střídavý, který využívají spotřebiče. Nakonec se instalují elektro rozvaděče pro místní rozvod, chráněné jištěním a chráněním. Instaluje se elektroměr pro přesné zaznamenání vyrobené energie. Dále je FVE naprosto bezúdržbová.

Chcete investovat do fotovoltaiky a tepelného čerpadla?